آیا اثبات مالکیت با وکالت بلاعزل ممکن است؟

در این مطلب از وکیل سایت قصد داریم تا به بیان پاسخ این پرسش بپردازیم که آیا اثبات مالکیت با وکالت بلاعزل ممکن است یا خیر؟ شما می توانید جهت مشاوره با بهترین وکلای حقوقی تهران با شماره های موجود در وب سایت تماس حال فرمایید.

اثبات مالکیت با وکالت بلاعزل

وکالت نامه بلاعزل یکی از اسناد رسمی تنظیمی در دفاتر اسناد رسمی است که بسیاری از افراد برای تسریع در فرایند انتقال مال ترجیح میدهند صرفا با وکالت نامه اقدام به خرید یا فروش نمایند اما سوالی که در اینجا مطرح می شود این است که در صورت بروز اختلاف بین طرفین صرف وکالتنامه برای اثبات مالکیت خریدار کافی است و آیا اثبات مالکیت با وکالت بلاعزل بدون وجود اسناد و ادله دیگر ممکن است؟

مهم ترین نکات اثبات مالکیت با وکالت بلاعزل

۱) وکالت عقدیست جایز و هر یک از طرفین حق بر هم زدن آن را دارند در وکالت بلاعزل موکل حق عزل وکیل را از خود سلب نموده لکن عزل وکیل تنها یکی از طرق انقضای عقد است و در صورت فوت یا جنون هر یک از طرفین عقد بر هم می خورد. حال اگر وکیل مالی را از موکل به موجب عقد بیع خریده باشد و از موکل(فروشنده) وکالت بلاعزل فروش گرفته باشد؛در این حال مثلا اگر موکل بمیرد هر چند وکالت بلاعزل باطل و ازبین می رود؛ولی به منزله اسقاط حق وکیل (یعنی خریدار) نیست و مالکیت آن پابرجا است؛ چرا که قبلا طبق عقد بیع مالک مال بوده است.در این حال وراث موکل باید آن مال را به صورت رسمی به وکیل انتقال دهند.

بنابراین توصیه می شود که مردم بعد از گرفتن وکالت بلاعزل فروش در مورد املاک یا خودرو، در اسرع وقت اقدام به انتقال قطعی و رسمی در دفاتر اسناد رسمی بدون حضور موکل(فروشنده) اقدام کنند؛ چرا که با فوت مثلا موکل(فروشنده) دیگر آن وکالت باطل می شود و باید به ورثه متوفی رجوع شود تا ایشان نسبت به انتقال رسمی اقدام کنند امری که در بسیاری از موارد با مشکل مواجه می شود.

 

۲) این نوع از وکالت به منزله نمایندگی وکیل از موکل است و به هیچ عنوان اثبات وقوع بیع و مالکیت نمی کند. در واقع در صورتی که وکیل مستنداتی مبنی بر وقوع بیع بین خود و موکل نداشته باشد صرف وکالتنامه برای اینکه ثابت کند معامله ای صورت گرفته کفایت نمیکند و همانطوری که پیش تر گفتیم در صورت فوت یا حجر هر یک از طرفین این سند نیز اعتبار خود را از دست داده و اثبات مالکیت با وکالت بلاعزل به سختی صورت خواهد گرفت. در واقع اثبات مالکیت با وکالت بلاعزل صورت نمی گیرد مگر آن که در کنار این وکالتنامه قولنامه یا مبایعه نامه ای وجود داشته باشد که نشان از وقوع بیع کند. البته توصیه بر این است پس از تنظیم وکالتنامه فورا نسبت به انتقال رسمی اقدام شود تا از مشکلات احتمالی پیش گیری شود.

 

 

آخرین نوشته ها