کاهش سن شناسنامه برای ازدواج-کاهش سن شناسنامه تضمینی

در این مطلب از وکیل سایت قصد داریم تا به بیان نحوه کاهش سن شناسنامه برای ازدواج بپردازیم. کاهش سن تضمینی بسته به مستندات خواهان در برخی از دعاوی امکان پذیر است. جهت مشاوره با وکیل خانواده و وکیل برای کاهش سن با شماره های موجود در وب سایت تماس حاصل فرمایید.

کاهش سن شناسنامه برای ازدواج,کاهش سن تضمینی

تولد یک واقعه حقوقی است که با توجه به آثار قانونی که دارد باید به نحو رسمی ثبت شود. ثبت این واقعه مطابق با قانون ثبت احوال و در دفاتر مخصوص و شناسنامه صورت می گیرد. قانون گذار به منظور حفظ اعتبار این اسناد هر گونه تغییر در آن ها را ممنوع اعلام کرده. حال ممکن است فردی مدعی عدم مطابقت سن مندرج در شناسنامه با سن واقعی خود باشد. در این حالت شخص می بایست مستندات خود را به مراجع ذی صلاح ارائه کند و در صورت احراز این موضوع امکان کاهش سن شناسنامه برای ازدواج و یا افزایش آن وجود دارد.

کاهش سن شناسنامه برای ازدواج

برخی از افراد به هر دلیلی قصد کاهش سن خود را دارند و یکی از این دلایل می تواند ازدواج باشد. کاهش سن شناسنامه برای ازدواج از طریق دادگاه و کمیسیون تشخیص سن و پس از احراز اختلاف بین سن مندرج در اسناد سجلی و سن واقعی شخص ممکن است. ‌ماده واحده قانون حفظ اعتبار اسناد سجلی و جلوگیری از تزلزل آن ها بیان میدارد:

– از تاریخ تصویب این قانون تغییر تاریخ تولد اشخاص ممنوع است.

‌تبصره – صاحب شناسنامه تنها یک بار در طول عمر و در صورتی که اختلاف سن واقعی با

سن مندرج در اسناد سجلی به تشخیص کمیسیونی‌مرکب از فرماندار یا بخشدار، رئیس اداره

ثبت احوال محل و پزشک منتخب، مدیر عامل سازمان بهداری استان و رئیس شورای اسلامی

شهر و یا بخش‌محل صدور شناسنامه و با عضویت و ریاست قاضی دادگاه صالحه محل تشکیل

می‌گردد بیش از پنج سال باشد می‌تواند سن خود را اصلاح نماید.

حسب ماده واحده فوق اصل بر عدم امکان تغییر مندرجات اسناد سجلی است. حال اگر فردی مدعی باشد که سن واقعی او کم تر از سن مندرج در شناسنامه است تنها یک مرتبه در طول زندگی خود می تواند جهت کاهش سن شناسنامه برای ازدواج این موضوع را در یکی از مراجع ذیل مطرح نماید:

۱) کمیسیون تشخیص سن: در صورتی که تفاوت سن واقعی با شناسنامه بیش از ۵ سال باشد کمیسیون تشخیص سن به موضوع رسیدگی می نماید و رای صادره از آن قابل اعتراض در دیوان عدالت اداری است. برای طرح موضوع در کمیسیون می بایست مدارکی مبنی بر صحت ادعای متقاصی ارائه گردد ازجمله شناسنامه و کارت ملی فرد متقاضی، استشهادیه، برگه ولادت و یا هر مدرکی که ثابت کند تاریخ تولد به نحو صحیح قید نشده.

۲) در صورتی که اختلاف سن مندرج در شناسنامه با سن واقعی کم تر از پنج سال باشد. مرجع صالح به رسیدگی دادگاه محل اقامت متقاضی است. در این حالت متقاضی می بایست مستنداتی که حاکی از اختلاف سن واقعی با شناسنامه است را به دادگاه ارائه نماید. به عنوان مثال شخص از شناسنامه برادر متوفایش استفاده میکرده و یا کارمند ثبت احوال در قید تاریخ تولد دچار خطا شده.

وکیل برای کاهش سن

کاهش سن شناسنامه تضمینی

باید توجه داشته باشید تضمین نتیجه دعاوی برای وکلا تخلف انتظامی محسوب میشود و اگر کسی به شما وعده کاهش سن شناسنامه تضمینی بدهد قطعا این موضوع در مراجع انتظامی قابل رسیدگی است. مقصود از کاهش سن شناسنامه تضمینی زمانی است که مستندات خواهان چندان قوی باشد که پیش از طرح دعوا به طور قطع بتوان گفت که رای به نفع وی صادر خواهد شد مثلا فردی سال ها از شناسنامه برادرش که در زمان طفولیت فوت نموده استفاده کرده در صورتی که صحت این موضوع به تایید مراجع رسمی برسد دادگاه حکم به نفع خواهان صادر خواهد نمود.

بهترین وکیل برای کاهش سن

بهترین وکیل برای کاهش سن کسی است که تعداد زیادی پرونده با این موضوع را به نتیجه رسانده باشد و به رویه محاکم آشنا بوده و پیش از طرح دعوا با توجه به مدارک خواهان پیش بینی کلی از نتیجه دعوا داشته باشد و در صورتی که مستندات خواهان را ضعیف می داند حتما وی را از احتمال پیروزی کم در دعوا با خبر سازد و هیچ وقت نفع شخصی خود را موجب تضرر دیگران قرار ندهد. تیم وکلای وکیل سایت با تجربه چندین ساله خود در زمینه دعاوی خانواده ضمن ارائه مشاوره های دقیق و بیان صادقانه کلیه جوانب امر پیش از طرح دعوا بهترین وکیل برای کاهش سن را به شما معرفی می نماید.

آخرین نوشته ها