مدارک مورد نیاز برای انحصار وراثت در شورای حل اختلاف کدامند؟

در این مطلب از وکیل سایت قصد داریم تا به بررسی مدارک مورد نیاز برای انحصار وراثت در شورای حل اختلاف بپردازیم. شما می توانید جهت مشاوره با وکیل حقوقی متخصص در انحصار ورثه با شماره های موجود در وب سایت تماس حاصل فرمایید.

مدارک مورد نیاز برای انحصار وراثت در شورای حل اختلاف

پس از فوت شخص برای آن که ورثه حین الفوت وی مشخص گردند و سهم الارث ایشان به نسبت طبقه مشخص شود و بعدا ایشان امکان نقل و انتقال اموال مورث را داشته باشند به درخواست هر یک از ورثه, شورای حل اختلاف یک گواهی تحت عنوان گواهی حصر وراثت صادر می نماید. جهت صدور این گواهی مدارکی لازم است که در این مطلب قصد داریم مدارک لازم برای صدور این گواهی را خدمت شما عزیزان ارائه نمایید.

مدارک مورد نیاز برای انحصار وراثت در شورای حل اختلاف

مدارک مورد نیاز برای انحصار وراثت در شورای حل اختلاف به شرح ذیل هستند. توجه داشته باشید انتشار اگهی اخرین مرحله از مراحل صدور گواهی حصر وراثت است و در زمان تقدیم درخواست بحث انتشار اگهی منتفی است.

۱) گواهی فوت متوفی

۲) شهادتنامه ۳ شاهد

۳) سند ازدواج در صورت تاًهل متوفی

۴) وصیت نامه در صورت وجود

۵) شناسنامه و مدارک هویتی ورثه

۶) اظهارنامه مالیاتی

۷) انتشار آگهی

گواهی فوت

از جمله مهم ترین مدارک مورد نیاز برای انحصار وراثت در شورای حل اختلاف گواهی فوت مورث است که امروزه به صورت الکترونیکی صادر می شود و کلیه افرادی که قصد ثبت درخواست گواهی فوت را دارند، می توانند بدون مراجعه حضوری، به صورت اینترنتی اقدام به دریافت گواهی فوت کنند. برای این کار لازم است که افراد ابتدا با ورود به سامانه درخواست گواهی فوت death.sabteahval.ir فرم مربوط به درخواست خود را تکمیل و در سامانه ثبت کنند.

شهادتنامه

یکی دیگر از مدارک مورد نیاز برای انحصار وراثت در شورای حل اختلاف برگه استشهادیه رسمی است، به این صورت که ۳ نفر در یکی از دفاتر اسناد رسمی حاضر می شوند و با پر کردن فرم مخصوص استشهادیه افراد فوت شده، گواهی می کنند که ورثه متوفی چه کسانی هستند؛ دفتر اسناد رسمی نیز امضا ایشان را گواهی و تصدیق می کند.

مدارک مورد نیاز برای انحصار وراثت

اظهارنامه مالیاتی

در صورتی که متوفی قبل از سال ۹۵ فوت کرده باشد می بایست گواهی تسلیم اظهارنامه مالیات بر ارث از اداره مالیات اخذ شود. البته بعد از صدور گواهی انحصار وراثت نامحدود هر زمان که بخواهید اموال را تقسیم یا انتقال دهید پرداخت مالیات بر ارث و اظهار نامه مالیاتی الزامی است. اگر ظرف یک سال از تاریخ فوت متوفی اظهارنامه مالیاتی داده شود وراث از بعضی معافیت های مالیاتی و امتیاز های اندک برخوردار می شوند. اگر بعد از این تاریخ هم اظهارنامه داده شود جریمه ای نخواهد داشت.

انتشار آگهی

اگر میزان اموال متوفی بیش از ۵۰ میلیون تومان باشد اگهی انحصار وراثت نامحدود در روزنامه کثیرالانتشار منتشر می گردد و فاصله بین انتشار اگهی تا صدور گواهی انحصار وراثت یک ماه خواهد بود

اما اگر شخص فوت شده اموالی کمتر از مبلغ ۵۰ میلیون تومان داشته باشد شوراهای حل اختلاف گواهی انحصار وراثت محدود صادر می‌کنند که نیازی به انتشار اگهی ندارد. اگر بعداً ورثه قصد فروش و انتقال ماترک متوفی را داشته باشند, نیازمند گواهی انحصار وراثت نامحدود هستند.

در این مطلب به بیان مدارک مورد نیاز برای انحصار وراثت در شورای حل اختلاف پرداختیم. جهت مشاوره با وکیل ویژه انحصار وراثت با شماره های موجود در وب سایت تماس حاصل فرمایید.

آخرین نوشته ها