مدارک لازم برای اثبات خیانت زن و مرد کدامند؟

در این مطلب از وکیل سایت قصد داریم تا به بررسی مدارک لازم برای اثبات خیانت زن و مرد بپردازیم. شما می توانید جهت مشاوره با وکیل کیفری متخصص در این زمینه با شماره های موجود در وب سایت تماس حاصل فرمایید.

مدارک لازم برای اثبات خیانت زن

پس از ازدواج بین طرفین رابطه ای برقرار می شود که حفظ حریم آن لازم و ورود شخص دیگر به آن مذموم و ناپسند است و در تمامی جوامع بشری این امر خیانت به شریک عاطفی محسوب شده و شایسته مجازات است. در صورتی که یکی از زوجین متوجه خیانت همسر خود شود می تواند موضوع را به مراجع قضایی اطلاع دهد تا پس از اثبات جرم, شخص به سزای عملش برسد. برای اثبات این جرم مدارکی لازم است. در این مقاله قصد داریم تا به مدارک لازم برای اثبات خیانت زن و مرد و نحوه اثبات این جرم بپردازیم.

مدارک لازم برای اثبات خیانت زن و مرد

مطابق قانون مجازات اسلامی خیانت به عنوان جرم خاص و با همین عنوان پیش بینی نشده بلکه رفتارهایی نظیر زنا و تفیخذ و مساحقه قوادی و تقبیل و مضاجعه به عنوان جرایم جنسی پیش بینی شده اند. این جرایم ممکن است توام با خیانت به هسمر نباشند و چه بسا توسط شخصی مجرد ارتکاب یابند  بنابراین شکایت از این رفتارها تحت عنوان خیانت صحیح به نظر نمی رسد. حال اگر فردی متوجه خیانت همسر خود شد می تواند با ارائه اسناد و مدارک موضوع را به مراجع قضایی اطلاع دهد تا موضوع بررسی شده و شخص مورد نظر در صورت صحت قضیه تحت تعقیب قرار گیرد. بسته به نوع خیانت قانون گذار ادله متفاوتی را برای اثبات آن در نظر گرفته.

اگر مرد یا زنی که ازدواج کرده و متاهل است اقدام به خیانت کند چند حالت وجود دارد:

الف) حالت اول با زن یا مردی غیر از همسر خود زنا کند در این صورت اثبات زنا به یکی از این روش ها امکان پذیر است:

۴ بار اقرار خود شخص نزد مقام قضایی و با کم تر از چهار بار اقرار, جرم اثبات نمی شود.

شهادت ۴ مرد عادل یا سه مرد و دو زن که صحنه زنا را دیده باشند و شنیدن صدا و یا دیدن اینکه فلانی به خانه فلانی رفت مورد قبول نیست.

علم قاضی که در نتیجه قراین و مدارک موجود در پرونده حاصل شود. عوامل متعددی برای قاضی ایجاد علم می کند از جمله فیلم و صدای ضبط شده, سوابق تماس های متعدد و متن پیامک های ارسالی, شهادت شهود کم تر از نصاب قانونی و گزارش پزشکی قانونی و …

بنابراین شخص می تواند با ارائه مدارک فوق نسبت به اثبات زنا در دادگاه اقدام کند.

ب) در صورتی که شخص با رفتاری غیر زنا به همسر خود خیانت کند مثلا با زنی رابطه در حد در اغوش گرفتن یا بوسیدن داشته باشد در این حالت برای اثبات جرم دلایل و مدارک ذیل لازم است:

یک بار اقرار شخص متهم

شهادت دو شاهد مرد

فیلم یا صدای ضبط شده و یا متون پیامک های ارسالی و گزارش پزشکی قانونی و….

در صورتی که شخص رابطه ای تنها در حد روابط مجازی داشته باشد این عمل تحت هیچ عنوان مجرمانه ای قابل تعقیب نیست.

آخرین نوشته ها