قیم نامه تا چه زمانی اعتبار دارد؟

در این مطلب از وکیل سایت قصد داریم به این پرسش پاسخ دهیم که قیم نامه تا چه زمانی اعتبار دارد؟ جهت مشاوره با وکیل طلاق و خانواده با شماره های موجود در وب سایت تماس حاصل فرمایید.

قیم نامه تا چه زمانی اعتبار دارد

مطابق با قانون مدنی سه نوع محجور وجود دارد: صغیر, سفیه و مجنون. این افراد به دلیل اینکه نمی توانند به امور مالی و غیر مالی خود رسیدگی نمایند شخص دیگری باید این وظیفه را بر عهده بگیرد تا مصلحت ایشان رعایت شود. این شخص مطابق با قانون یا ولی قهری است یا وصی و یا قیم که بسته به شرایط شخص محجور متفاوت است. تعیین قیم برای محجور به موجب حکم دادگاه و در قالب سندی به نام قیم نامه است البته پیش از صدور قیم نامه می بایست حجر شخص در دادگاه صالح به اثبات برسد. قیم نامه سندی است که به موجب آن شخص قیم نمایندگی خود از شخص محجور را نشان می دهد و می تواند حافظ حقوق وی باشد.

مدت اعتبار قیم نامه

اینکه قیم نامه تا چه زمانی اعتبار دارد بسته به دو عامل است یکی شخص تحت قیمومت و دیگری قیم. نخست شرایطی که سبب می شود شخص از قیمومت خارج شود بررسی می گردد:

۱) صغیر: پسر کم تر از ۱۵ سال و دختر کم تر از ۹ سال سن داشته باشد. این اشخاص زمانی که به سن ۱۸ سال برسند از قیمومت خارج می شوند.

۲) مجنون: شخصی که سلامت عقل نداشته باشد. این شخص در صورتی از قیمومت خارج می شود که دادگاه حکم به سلامت عقل وی صادر نماید.

۳) سفیه: شخصی که تصرفاتش در امور مالی خود عقلایی نباشد. شخص سفیه در صورتی از قیمومت خارج می شود که دادگاه حکم به عدم سفه وی صادر نماید.

دومین عاملی که سبب پایان اعتبار قیم نامه می شود صدور حکم دادگاه مبنی بر عزل قیم است در موارد ذیل:

قیم یک سری شرایط و وظایف دارد که در صورتی که شرایط را از دست دهد و یا به وظایف خود عمل نکند عزل می شود و قیم نامه ابطال می گردد.

۱) وصف امانت از قیم سلب شود یا معلوم شود از اول این صفت را نداشته است ؛ قیم عمدا برخی از اموال محجور را در صورت دارایی وی قید نکند, ندادن حساب ایام تصدی سالانه به دادستان.

۲) در صورت ورشکسته شدن قیم همچنین از دست دادن شرایط عقلی,پیری یا بیماری و هر شرایطی که سبب شود وی نتواند وظایف خود را به نحو احسن انجام دهد.

۳)ارتکاب جرایمی نظیر سرقت ، خیانت در امانت ، کلاهبرداری ، اختلاس ، هتک ناموس ، منافیات عفت ، جنحه نسبت به اطفال ، ورشکستگی به تقصیر یا تقلب  و محکومیت قطعی در آن ها.

در این مطلب سعی کردیم به طور مختصر بیان کنیم سند قیم نامه تا چه زمانی اعتبار دارد؟ در واقع اگر از محجور رفع حجر شود و یا قیم شرایط قیمومت را از دست بدهد قیم نامه باطل می گردد و اعتبارش را از دست خواهد داد.

آخرین نوشته ها