الزام به تنظیم سند خودرو چه شرایطی دارد؟

در این مطلب از وکیل سایت قصد داریم تا به بیان یکی از رایج ترین دعاوی موجود در محاکم ایران که همان الزام به تنظیم سند خودرو می باشد بپردازیم. ممکن است فروشنده از تعهد خود مبنی بر انتقال سند خودرو در موعد مقرر امتناع نماید در این صورت چاره ای جز مراجعه به دادگاه و طرح دعوا وجود ندارد. این امتناع ممکن است ناشی از هر دلیلی باشد و در اغلب موارد ریشه آن به سهل انگاری در قید برخی از شرایط در مفاد قرارداد می باشد و گاها قراردادهای شفاهی. در صورت نیاز به مشاوره حقوقی با وکیل حقوقی ویژه امور قراردادها با وکیل سایت تماس بگیرید.

الزام به تنظیم سند خودرو

امروزه بسترهای مختلفی برای معامله خودرو فراهم شده که می توان به بنگاه های خودرو و وب سایت ها اپلیکیشن ها و نیز دفاتر فورش شرکت ها و معاملات شخصی اشاره کرد. هر یک از معاملات شرایط خاص به خود را داد و باید در هنگام انعقاد قرارداد دقت لازم به عمل آید تا در صورت امتناع فروشنده از انجام تعهدات خویش بتوان در اقدامات سریع و قانونی مانع تضییع حقوق خریدار گردید. توصیه می شود پیش از اقدام به انعقاد قرارداد حتما با وکیل متخصص امور قراردادها مشاوره نمایید.

الزام به تنظیم سند خودرو با قولنامه

دعوای الازم به تنظیم سند خودرو با قولنامه زمانی مطرح می شود که فروشنده از تعهد خود مبنی بر انتقال سند خودرو به خریدار خودداری نماید. در این حالت ما با چند وضعیت مواجه هستیم:

۱) معامله با قولنامه عادی منعقد شده و فروشنده به خریدار وکالت داده است جهت انتقال سند خودرو, در این حالت امکان طرح دعوای الزام به تنظیم سند خودرو با قولنامه وجود دارد چرا که خریدار از فروشنده جهت انجام موضوع وکالت نیابت دارد.

۲) معامله با قولنامه عادی منعقد شده و طرفین توافق می کنند که در موعد مقرر به مرکز تعویض پلاک مراجعه و نسبت به انتقال سند و تعویض پلاک اقدام نمایند. در این حالت در صورتی که فروشنده در موعد مقرر در قولنامه به تعهد خود عمل ننماید باید ابتدا از طریق اظهارنامه رسمی به وی اطلاع داده شود سپس اقدام به طرح دعوای الزام به تنظیم سند خودرو شود.

۳) اگر معامله به صورت شفاهی منعقد شده باشد. در این حالت نیز می توان اقدام به طرح دعوا نمود لکن اثبات وقوع بیع و شرایط آن قدری مشکل خواهد بود.

مرجع صالح برای رسیدگی به دعوای الزام به تنظیم سند خودرو

دادگاه صالح برای رسیدگی به این دعوای الزام به تنظیم سند خودرو با قولنامه با توجه به مبلغ آن تعیین می شود. در صورتی که بهای خواسته تا ۲۰ میلیون تومان باشد در شورای حل اختلاف رسیگی خواهد شد و بالای ۲۰ میلیون در دادگاه عمومی حقوقی. حسب ماده ۱۱ قانون آیین دادرسی مدنی در رسیدگی به دعاوی اصل بر صلاحیت دادگاه محل اقامت خوانده می باشد. با توجه به وجود قرارداد بین طرفین در صورتی که محل انعقاد عقد و اجرای تعهدات مشخص باشد, خواهان در طرح دعوا در هر یک دادگاه های محل اقامت خوانده,محل انعقاد عقد و محل اجرای تعهد مختار خواهد بود.

الزام به تنظیم سند خودرو

هزینه الزام به تنظیم سند خودرو

هزینه دادرسی دعوای الزام به تنظیم سند خودرو با قولنامه با توجه بهای خواسته مندرج در دادخواست,نوع دعوا و تعداد اوراق دادخواست می باشد که حسب جدول تعرفه دفاتر خدمات الکترونیک قضایی در هر سال محاسبه و پرداخت می گردد.

مدارک لازم برای دادخواست الزام به تنظیم سند خودرو

جهت طرح دعوای الزام به تنظیم سند خودرو مدارکی باید به ضمیمه دادخواست به مرجع قضایی ارسال شود در غیر این صورت دادخواست رد می گردد:

کپی مصدق قولنامه

اظهارنامه رسمی

رسید انتقال وجه

استشهادیه

و….

الزام به تنظیم سند خودرو چقدر طول می کشد؟

مدت زمان رسیدگی به این دعوا با توجه به شهر محل طرح دعوا و میزان ترافیک پرونده در محاکم آن شهر, متفاوت خواهد بود ولی معمولا بین ۱ تا ۶ ماه فرصت می طلبد. البته گاها با توجه مواعد اعتراض تجدید نظر یا واخواهی ممکن است بیش از این مقدار نیز طول بکشد.

در این مطلب به بیان برخی از مهم ترین نکات دعوای الزام به تظیم سند خودرو با قولنامه پرداختیم. توجه به نکاتی همچون حق فسخ ها و وجه التزام های موجود در قرارداد و انعقاد قرارداد در نزد افراد و بنگاه های معتبر و معتمد تا حد زیادی از بروز مشکلات پیش گیری می کند و حتی در صورت بروز مشکل امکان رفع آن با وساطت همین اشخاص وجود دارد که از مراجعه به دادگستری و فرایند طولانی رسیدگی قطعا بهتر و نتیجه بخش تر خواهد بود. جهت مشاوره حقوقی در زمینه این دعوا می توانید با شماره های موجود در وب سایت تماس بگیرید.

آخرین نوشته ها