آیا انتقال سند بدون پایان کار امکان پذیر است؟

در این مطلب از وکیل سایت قصد داریم تا بررسی کنیم آیا انتقال سند بدون پایان کار امکان پذیر است؟ جهت مشاوره با وکیل ملکی انلاین با شماره های موجود در وب سایت تماس حاصل فرمایید.

انتقال سند بدون پایان کار

لزوم اخذ پایان کار

شروع ساخت ساختمان نیازمند اخذ پروانه ساخت و پایان عملیات ساخت نیازمند دریافت پایان کار است. وقتی که عملیات ساخت یک ساختمان تمام شد، در صورتی که از نظر حقوقی ساختمان مشکلی نداشته باشد و خلافی های آن پرداخت شده باشد، شهرداری مدرکی به عنوان پایان کار به مالک می دهد.اخذ پایان کار نشان دهنده این است که یک ساختمان مقررات ساخت را رعایت کرده و این امر مورد تایید کارشناسان شهرداری قرار گرفته. در صورتی که شهرداری از صدور پایان خودداری کند نشان دهنده عدم رعایت مقررات توسط سازنده می باشد که در نهایت باید جریمه لازم پرداخت شود و در برخی موارد نیازمند تخریب می باشد.

انتقال سند بدون پایان کار

انتقال سند رسمی در دفترخانه اسناد رسمی صورت میگیرد و برای این انتقال چندین استعلام از مراجع مختلف و در نهایت تایید ایشان لازم است. از جمله این ها می توان استعلام از اداره ثبت اسناد و املاک, استعلام از اداره مالیات و در نهایت استعلام از شهرداری اشاره نمود. شهرداری در صورتی در پاسخ استعلام انتقال سند را تایید می کند که ساختمان مطابق با مقررات ساخته شده و گواهی عدم خلاف و پایان کار داشته باشد. شهرداری در صورتی مجوز پایان کار را صادر می کند که استحکام بنا، وسایل آتش نشانی، نصب پلکان و سایر موارد ایمنی براساس آزمایشات لازم و ملاحظات صورت گرفته باشد. در صورتی که شهرداری این امور را تایید ننماید، انتقال سند بدون پایان کار مقدور نخواهد بود. در واقع بهتر است قبل از آن که نسبت به انتقال سند در دفتر خانه اقدام کنید نخست با در دست داشتن اسناد و مدارک مالکیت به شهرداری مراجعه فرمایید و در صورتی که مانعی در پایان کار ساختمان وجود دارد حتما نسبت به رفع آن اقدام کنید در غیر این صورت دفاتر اسناد رسمی بدون پاسخ مثبت استعلام شهرداری مبنی بر جواز انتقال سند, از انتقال سند بدون پایان کار خودداری می نمایند.

آخرین نوشته ها